Merkezi ve Harici Uydu Sistemleri Kurulum

Uydu kanallarını izlemek için kullanılan uydular, Dünya’dan yaklaşık 35.784 kilometre yükseklikte bulunuyor. Dünya’dan gönderilen yayın sinyallerini alarak istenen kapsama alanına ulaştırma görevi görüyorlar. Basit bir ayna görevi gibi görünüyor. Uydular, Dünyanın yörüngesinde bulunurlar ve Dünya ile aynı anda dönerler. Üzerlerinde bulunan bir gaz itme görevi görür. İki yana uzanan dev paneller de güneş enerjisi sağlarlar. Uyduların ömürleri ortalama 12 yıldır. Yani gazları bitince ömürleri de bitiyor. 12 yıl boyunca kullanılan bir uydu artık eski bir teknoloji kullandığı için yenileri ile değiştirilir. Ömrü tükenen uyduların gazlarını tekrar doldurup eski bir teknolojiyi 12 yıl daha kullanmak mevcut konjonktürde pek mantıklı görünmüyor. Ki ‘gaz yenileme’ işlemi yapılamayacak bir işlem değil…

Gelelim televizyon yayınlarına; sinyal verici ve alıcı noktalarda bulunan ve ‘çanak anten’ olarak adlandırılan tencere kapağı görünümlü cihazlar, televizyon yayınlarının alınıp verilmesi için olmazsa olmaz bir faktör. Bu uydular ve çanak antenler sayesinde en engebeli arazilerde bile -uydunun bulunduğu noktayı görmesi şartıyla- her türlü televizyon veya radyo yayınını izlemek, dinlemek mümkün oluyor. Farklı uydulardan yayın alabilmek için de aracı kurumlara ihtiyaç var. Mesela Amerika’daki bir televizyon kanalını Erzurum’dan izlemek için standart bir uydu anteni yeterli olmaz. Bu yayını başka uydulardan alan devasa antenlere ihtiyaç var. Bu yayını alabilecek sistemlere sahip dijital yayın firmalarına abone olarak farklı ülkelerdeki veya bulunduğumuz noktadan ulaşamadığımız uydulardaki yayınları izleme imkânı bulabiliyoruz.

Uydu yayınlarını alabilmek için çanak anten dışında ‘recevier’(uydu alıcı) denilen sinyal alıcı bir cihaza da ihtiyaç var. İlk başlarda laptop büyüklüğünde olan recevierlar günümüzde el kadar küçüldü. Yeni nesil televizyonlarda ise televizyonların içine entegre edilmiş recevier(uydu alıcılar) bulunuyor.

Yani günümüz teknolejisinde uydudan,tv yayını alabilmek için kurulu türsat,hatbörk,dijitürk çanaklarından faydalanmamız gerekiyor.Bina,ev,villa vb.yerlerin çatılarında bu görüntüleri görmeye devam edeceğiz.Bu çirkin görüntüleri en aza indirgemekte bizim çalışmamız ile olacaktır.

UYDU ÇANAK KURULUMU NASIL YAPILIR

Çanak kurulumu yapılırken zemin ayarlaması,yükseklik ayarlaması,cepe ayarlaması iyi seçilmelidir.Çanak kurulumu yapılırken Zeminin sağlamlığı çanağın rüzgara vb.olaylara karşı dayanması açısından önemlidir.Çanak zemini beton olmalı ve kesinlikle çelik dübel kullanılmalıdır.Çanak zemininden sonra,çanak borusu mekana göre ve çanak ölçülerine göre ayarlanmalıdır.Mekanın yapısına göre boy ölçüsü sinyal rahat alabilecek ölçülere getirilmelidir.Cepe ayarlaması ise,işini bilen usta hangi cepeye çanağı tutturacağını bilir.Türksat ta yön bilgisi kıble yönüdür(güney batı) Bu yön de de tek nokta hassas ayarı mevcuttur.Sinyal kalitesi ona bağlıdır.İnce ayarı iyi yapmak gerekmektedir.

0530 115 67 45