Data Ve Network Sistemleri Kurulum

Sistem Odası Nedir?
Teknoloji çağında sistem odaları ve network dizaynı gibi kavramlar, özellikle büyük ölçekli işletmelerin dijitalleşme süreçlerinde önemli bir yer kaplarlar. Data Center olarak da adlandırılan sistem odaları, veri tabanı donanımlarının tek bir noktada barındırılmasına olanak veren sistemler olarak öne çıkarlar.

Yukarıda da özet geçildiği üzere sistem odaları; bilgisayar sistemlerini ve onunla entegre olarak çalışan bileşenleri barındıran donanımların yer aldığı lokasyon olarak tanımlanır. Yedekleme sistemleri, veri tabanları, sunucular ve diğer bilgisayar çevre donanımlarının yer aldığı sistem odası kurulumu, teknik olarak uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Cihazların optimum performans düzeyinde çalışabilmesi adına gerekli olan tüm etkenlerin göz önünde bulundurulduğu sistem odası kurulumu kapsamında ortamdaki nem ve ısı değerleri bile sistemin işlerliği açısından önem arz eder.

Sistem Odaları Nasıl Çalışır?
Sistem odaları; network bileşenleri ve bilgisayar tabanlı sistemlerin entegrasyonu ile çalışır. Bu sistemler dahilinde çok parçalı donanımların ve altyapıların kullanılmasından dolayı sistem odası kurulumu sürecinde kullanılan yazılım ve donanımlar sistemin işlerliği açısından önemlidir. Her bir sistem donanımının farklı bir işlevi olduğundan bu donanımların çalışma prensiplerinin de farklılık göstermesi doğaldır. Kurumsal firmaların bilgisayar tabanlı tüm varlıklarının merkezi olarak da nitelendirilen IT odaları, tüm şirket bilgisayarlarının bağlı olduğu ortak bir ağ üzerinden çalışır. Bunun yanı sıra büyük veri tabanı sistemlerinin de entegre olduğu bu sistemler, şirketlere milyonlarca veriyi kontrol etme ve anlamlandırma olanağı da sağlar.

Sistem Odaları Teknik Özellikleri Nelerdir?
Sistem odaları kurulumu kapsamında tercih edilecek donanımların ve sistem bileşenlerinin özelliklerine göre farklı teknik özelliklerden söz etmek mümkündür. Gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı IT odaları kapsamında, sistem donanımlarına ek olarak ısı, nem ve toz kontrolü yapan yardımcı donanımlar da tercih edilir. Bu gibi donanımlar sayesinde sistem odasındaki bilgisayar bileşenlerinin kusursuz ve verimli bir şekilde çalışması garanti altına alınmış olur. Tüm bunların yanı sıra, enerji kontrolüne olanak veren yardımcı uygulamalar da sistem verimliliğinin arttırılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde farklı sağlayıcılar tarafından üretilen sistem kontrol üniteleri; altyapı dahilinde kullanılan cihazların ve donanımların daha organize bir şekilde kontrol edilmesine de olanak verir.

Sistem Odası Kurulumu detaylı,ekip çalışması isteyen,plana ve proğrama göre hareket edilmesi gereken bir iştir.Sistem odası bilişim sisteminin beyni demektir.Düzensiz inşaa edilmiş bir sistem odasında bilişim ekibi çok iyide olsa tıkanacaktır.İyi bir sistem odası için yükseltme plat formundan tutunda,panellerin yerleşimine kadar önem arz etmektedir.İyi bir sistem odası kurulumu için binadaki katların ve odaların projesi dikkatlice incelenmelidir.Sistem odası sıcak,nutubetli ortam olmamalıdır.Böcek ve haşerenin olabileceği alan olmamalıdır.Düzenli ve sorun doğurmayacak sistem odası için fedakarlık edip binadan sistem odasına uygun bölüm ayrılmalıdır.Alt yapısı ona göre inşa edilmelidir. Sistem odası altyapı projelerinde, gerekli tüm donanımların en verimli ve güvenilir şekilde çalışması için, ortamın doğru malzemeler kullanılarak dizayn edilmesi gerekmektedir.Özellikle zemin, tavan ve duvar uygulamaları, sistem odası içinde planlanan sistemlerin (Gazlı Söndürme, HPAC, Rack Yerleşimi, Elektrik Altyapı-Armatürler, Sistem cihazları..) çalışma koşullarını doğrudan etkilemektedir.Yangına dayanımlı bölme duvar ve duvar kaplamaları, asma tavan ve zemin kaplamaları, boya, sıva ve sızdırmazlık uygulamaları proje esasları çerçevesinde yapılmalıdır.Yükseltilmiş zemin için kullanılan malzeme ve yükseklik seviyeside önemlidir.Sistem Odası zemini için uygulanacak Yükseltilmiş zemin Altyapısı, kablolama ve HPAC sistemleri için, esnek ve gerekli bir çözüm yaratmaktadır.Bu amaçla, yüksek yoğunluklu sunta özlü, tabanı yüksek dayanımlı çelik levha kaplı, Antistaik HPL Laminant, PVC Vinil ve Çelik kaplı paneller ile yüksek noktasal yük dayanımlı altyapılar oluşturulmaktadır.5cm-100cm aralığındaki yüksekliler için, Sistem Odası zemin çözümleri alüminyum esaslı menfezlerle veya perfore panellerle sağlanabilmektedir.

Sistem Odası Alt Yapı Kablolaması Nasıl Olmalı;
-Data kabloları cat7 halojen free kablo olmalıdır.
-Çekilen her bir kablo etiketi kesinlikle olmalıdır.
-Kablo çekimi yapılır iken kabinler arası dağılım yapılır iken,peç işlemeleri karışık yerine sıralı bir şekilde işlenmelidir.
-Kabin işlemeleri kata ve birime göre yapılmalıdır.
-Data kabloları çekilir iken kablonun ezilmesine,soyulmasına çok dikkat edilmelidir.
-Data işlemeleri hatasız olmalıdır.Türkiyede genellikle data soket ve rc45 soket işlemeleri (B) serisine göre yapılmaktadır.

Sistem Odasının Yangın Koruması Konumu Aydınlatması iklimlendirmesi Nasıl Olmalıdır;
Sistem odası yakınında su deposu olmamalıdır.
-Sistem odası üstünden her hangi bir su borusu olmamalıdır.
-Wc ve duş gibi ıslak zaminler yan odalarında ve üst kattında olmamalıdır.
-Sistem odası duvarları iki kat alçıpandan yapılmış olmalı ve arasında mutlaka yalıtım olmalıdır.
-Sistem odası hem nem oranını kıracak hem soğuk tutacak ortalama 18,21 derece gibi değerlerde olması sağlanacak kilima sistemi olmalıdır.
-Klima sistemi yedekli olmalıdır.Birisi arıza yaptığında diğeri devrede olacak şekilde ayarlanmalıdır.
-Sistem odası aydınlatması ısı yayan sistem olmamalı ve ups den beslenmelidir.
-Sistem odası ups sistemi merkezi ups den ayrı tutulmalı ve ayrı elektrik panosu kurulmalıdır.
– Yangın algılama ve alarm sistemleri kullanılmalıdır. Hem elle hem de otomatik olarak yapılan yangın söndürme sistemleri/cihazları kullanılmalıdır.
– Yangın söndürücü olarak halon gazı kullanılmamalı(Karbondioksit olabilir).
– Eğer sistem odası yakınlarında su ile söndürme sistemi varsa suyun elektronik cihazlara vereceği zarar için gerekli tedbirler alınmalı. Yangın durumunda sistem odasına suyla müdahale edilmemesi için ilgili personeller eğitilmeli ve gerekli uyarı yazıları yazılmalı.
– Sıcaklık alarmı yerleştirilerek 10-30 derece dışında alarm vermesi sağlanmalı.
-Duman dedöktör sistemleri kurulmalıdır.
– Tozlu ortamlar hard disk, optik disk ve manyetik disklere zarar verebilmekte elektronik sistemlerin aşırı ısınmasına yol açabilmektedir. –Bundan dolayı sistem odasının tozdan arındırılmış olması, kabinetler ve sistemlerde filtreler kullanılması gerekmektedir.
– Tozların temizliği için dışa üflemeli ve içe emmeli kompresör alınmalı.
– Böcek ilaç ve tabletleri alınarak sistem odasında örümcek, sinek vb böceklerin varlığı engellenmeli.

Sistem odası faliyete alındığından itibaren mutlaka saatlik ziyaretleri yapılmalı ve sistemler kontrol edilmelidir.Uzaktan izleme sistemlerinin kurulması işimizi kolaylaştıracaktır.
Sistem odası elektrik panosu ve topraklaması çok düzgün kullanılan malzemeler kesinlikle tse standartlı olmalıdır.

0530 115 67 45